Bachovy esence

Popis léčebného systému Bachových esencí.

Bachovy esence jsou přírodním léčebným systémem, který vytvořil v roce 1930 anglický lékař a homeopat Dr. Edward Bach.
Bachovy květové esence představují velice jednoduchý přírodní a přitom účinný systém, který navrací harmonii našemu tělu i duši. Bachovy květové esence obsahují 38 květových esencí z planě rostoucích rostlin a 39. esencí je Krizová esence (Rescue Remedy), která se skládá z pěti Bachových květových esencí.
Pokud trpíte stresem, únavou, vyčerpáním, napětím, strachy, nespavostí, cítíte se přetíženi povinnostmi nebo procházíte či máte za sebou těžké životní období, které Vás psychicky a fyzicky vyčerpalo, v těchto a mnoha dalších případech jsou to právě BACHOVY ESENCE, které Vám mohou pomoci.

Seznam esencí ...

  1. Řepík - neschopnost a nechuť vyjádřit skutečné pocity, zakrývání problému hranou veselostí, vyhýbání se konfliktu, ignorování špatných zážitků a jejich vytěsňování z mysli, sklony k užívání látek, navozujících stav veselí a bezstarostnosti, zakrývání nemoci.
  2. Topol osika – strach bez zjevného důvodu, například z Boha, trestu, nadpřirozených sil, násilí, přepadení, neznámých věcí, vlastních myšlenek, noční můry a špatné sny, pocit nebezpečí, obavy, tíseň, přehnaná citlivost, ustrašenost, plachost, bázlivost, pocit, že se stane něco strašného.
  3. Buk – netolerance, neschopnost vcítit se do druhých, pedantské chování, přílišná hrdost a tvrdost, posuzování ostatních, odsuzování, zatvrzelost, přehnaná kritičnost, arogance, nesmiřitelnost, nesnášenlivost, pocit izolovanosti a nadřazenosti, neschopnost vidět svoje chyby, pocit, že „mám vždycky pravdu“, zarytost, agresivita.
  4. Zeměžluč – přehnaná podřízenost, přetížení, poníženost, neschopnost odmítnout požadavky druhých, prosadit se, ohraničit se, vymanit se z rodičovských pout, slabá vůle, nízké sebevědomí, kopírování gest a řeči „silnějších“, strach z autorit, stydlivost, slabost.
  5. Rožec – neschopnost poslechnout vlastní intuici, obracení se neustále o radu k druhým, velká ovlivnitelnost, uznávání konvencí, uposlechnutí názorů druhých i ve svůj neprospěch.
  6. Slíva třešňová – strach ze ztráty sebekontroly a sebeovládání, ale i z vnitřního uvolnění, záchvaty vzteku a zuřivosti, pocit velkého zoufalství, sebevražedné sklony.
  7. Poupě jírovce – opakování chyb a stejného chování, potíže s učením nových věcí, lpění na starých vzorcích chování, nepoučitelnost, nepozornost, recidivy, zapomnětlivost, roztržitost.
  8. Čekanka – závislost na blízkých lidech a vynucování si jejich lásky, podmiňovaná láska a citové vydírání, strach ze samoty, potřeba dělat se nepostradatelným, sobectví, manipulace s druhými, hysterie, neschopnost odpustit a zapomenout, urážlivost, sebelítost.
  9. Bílá lesní réva – nepřítomnost duchem, lhostejnost, snění, iluze, mdloby, sklony k omdlévání, neschopnost rozeznat realitu od fantazie, nepozornost, zapomnětlivost, apatie.
  10. Plané jablko – očista na fyzické i psychické úrovni, přehnaná touha po čistotě, pocit ošklivosti, potřeba smýt vinu, hřích a nečisté myšlenky, odpor k nemocem, perfekcionismus, hladovka a půst.
  11. Jilm – pocit momentálního nezvládnutí úkolu, nedůvěra ve vlastní výkon, nedostatek sil k určené práci, přechodná pochybnost o vlastních schopnostech, únava, zavalení odpovědností zejména tehdy, kdy člověk sám ostatní přesvědčil, že je nepostradatelný a úkol mu přerostl přes hlavu.
  12. Hořec nahořklý – deprese, skepse, malomyslnost, zklamání, neschopnost vypořádat se s ranami osudu, pocit, že se špatné věci dějí náhodou a člověk je proto náhodnou obětí, sebemenší neúspěch působí velké problémy, pořád ale ještě je nějaká naděje.
  13. Hlodaš evropský – naprostá beznaděj a sklíčenost, pocit, že nic nemá smysl, pocit, že nemůže nastat uzdravení, rezignace, nechuť žít, není a nebude žádná naděje.
  14. Vřes obecný – sebestřednost, potřeba neustále o sobě mluvit a upozorňovat na sebe, neschopnost být sám, osamělost, hypochondrie, zveličování vlastních problémů a nemocí, sebelítost, vztahovačnost, málo lásky v dětství.
  15. Cesmína ostrolistá – žárlivost, vztahovačnost, podezřívavost, vztek, negativní pocity, zklamání, pocit nelásky, tvrdé srdce, pomstychtivost, naschvály, urážlivost, prchlivost.
  16. Zimolez kozí list – touha po minulosti, smutek po rozchodu nebo smrti, vzpomínání a glorifikování starých časů, lítost nad promarněnými šancemi, nezájem o současnost, stesk.
  17. Habr obecný – únava, která je nejsilnější ráno, neschopnost se „rozjet“, duševní přetížení a únava, pocit, že je toho moc, deptající pocit stereotypu a rutiny, „vymačkaný citron“, po probuzení pocit větší únavy než před usnutím.
  18. Netýkavka žlázonosná – netrpělivost, přehnané tempo, rozčilení z pomalosti druhých, vnitřní neklid a napětí, sklon utíkat před sebou samým, hyperaktivita, prchlivost, „tlačení na pilu“, zbrklost, velká potřeba nezávislosti.
  19. Modřín opadavý – pocit méněcennosti, pochyby o sobě, snižování vlastních schopností, srovnávání se s druhými, očekávání neúspěchu, neochota pouštět se do nových věcí, strach ze zkoušek, pocity ponížení po zlých zážitcích.
  20. Kejklířka skvrnitá – strach ze známých věcí, o existenci, zaměstnání, ze zubaře, bolesti, operace, autonehody, autorit, selhání, úrazu, zvířat, nemocnice a podobně.
  21. Hořčice polní – deprese bez zjevné příčiny, včetně pubertální a krize středního věku, melancholie, uzavření se ve smutku, neschopnost vnímat argumenty, introvertnost, ztráta radosti ze života, neschopnost vykonávat běžné povinnosti.
  22. Dub letní – neochota přijímat pomoc od druhých, pocit, že člověk musí všechno zvládnout sám a o všechno se postarat, přepracovávat se, pocit důležitosti je podmíněn výkonností a odpovědností, touha dělat vše lépe, než ostatní, vyčerpávat se a málo odpočívat, odpovědnost za druhé, nikdy se nevzdávat, téměř nadlidská výdrž, vytrvalost a houževnatost.
  23. Oliva – tělesná a duševní únava a vyčerpání, přetížení při velkém zápřahu, při starání se o nemocné, pocit těžkého života, všeho je moc, vyčerpání přehnanými vysokými požadavky okolí.
  24. Borovice lesní – pocit viny, vysoké nároky na sebe, podceňování se, výčitky svědomí, odpovědnost za chyby druhých, pocity méněcennosti, zbabělosti, omluvné vyjadřování.
  25. Červený kaštan – přehnaná starost o druhé, trápit se problémy ostatních a zatěžovat je svou přílišnou starostí o ně, silné vnitřní spojení s blízkými, vměšování se do života druhých, neustálé očekávání, že se stane něco zlého.
  26. Devaterník penízkový – panika, hrůza, přehnaná reakce, ze strachu třes nohou, pocení rukou, mdloby, pocit ochromení.
  27. Voda z léčivých pramenů – strnulost, nepružnost, strnulé názory, přehnaná ctižádost, fanatismus, lpění na principech, přísná výchova, tvrdost, nemilosrdnost a bezcitnost k sobě i druhým, velký důraz na disciplínu.
  28. Chmerek roční – váhavost, nestálost, nerozhodnost, labilita, náladovost, nevypočitatelnost, vnitřní neklid, nekoncentrovanost.
  29. Snědek okoličnatý – šok, bez ohledu na to, před jak dlouhou dobou k němu došlo, nezpracované a potlačené zážitky, až po ty z prenatálního období, velké leknutí, krize, strach při nemocech a bolestech, zejména chronických a vleklých.
  30. Kaštan jedlý – pocit naprostého zoufalství, utrpení, bezvýchodnosti, dosažení hranice únosnosti, velké utrpení, smutek a žal, selhání sil, „temná noc duše“, žádná naděje.
  31. Sporýš lékařský – euforie, idealismus, touha strhnout všechny sebou, přehánění, horlivost, přehnaná aktivita, potřeba vnucovat druhým svou představu a snaha je napravit, všechno dělat líp než stoprocentně, přesvědčování ostatních, jak by měli žít a co by měli dělat.
  32. Vinná réva – dominance, hádavost, arogance, mentorování, povýšenost, bezcitnost, nadřazenost, nahánění strachu druhým, velká sebejistota, arogance, vykořisťování druhých, panovačnost, bezohlednost, touha po moci.
  33. Vlašský ořech – všechny změny, rozchod, porod, menstruace, přechod, nové zaměstnání, stěhování, těhotenství, růst zubů, odchod z domova, nástup do školky a školy, neschopnost udělat důležitý životní krok, přestože jde o správné životní rozhodnutí.
  34. Žebratka bahenní – odstup, nepřístupnost, rezervovanost, izolovanost, odstup od lidí, neschopnost se uvolnit, hrdost, strach z blízkosti a intimity, odmítání citů a emocí.
  35. Bílý kaštan – neustálý kolotoč myšlenek, nedostatek koncentrace, potíže s usínáním a spánkem v důsledku přemýšlení, neustále se vracející problémy, nutkavé chování.
  36. Sveřep větevnatý – neschopnost najít životní cíl, rozhodnout se pro určitou cestu, nezpracovaném nadšení a potenciálu, nedůslednost, nespokojenost, frustrace.
  37. Planá šípková růže – apatie, rezignace, deprese, nezájem o život, ztráta radosti ze života.
  38. Žlutá vrba – pocit oběti osudu, křivdy, zatrpklost, svádění viny na druhé.
  39. Rescue - Často označována jako 39., je kombinace pěti esencí, vytvořená samotným Dr. Bachem jako esence Rescue – první pomoc. Používá se ve všech případech, kdy dojde ke „krizi“, ať je na úrovni psychické (šok, stres, strach, tréma, hrůza, hádka, panika, rozčilení, cestování…), nebo fyzické (zranění, štípnutí, alergie, úpal, bolest, otrava, kolika, srdeční zástava, dušení, spáleniny, krvácení, močové kameny, bezvědomí, horečka, mdloby, záchvaty, bezvědomí…) Nikdy není třeba čekat, až se situace vyhrotí, čím dřív Krizovky použijeme, tím lépe. Přestože je samozřejmě nutné v mnoha případech vyhledat odbornou pomoc, jsou Krizovky vždy vhodné jako první volba.

Poradenství při výběru Bachovy esence.

Bachovy esence mohou užívat děti, dospělí, těhotné a kojící ženy, Vaši zvířecí miláčci a mohou se aplikovat i na květiny, stromy a rostliny. S výběrem esencí Vám ráda pomohu. Nevhodně zvolené esence sice neuškodí, ale také nepomohou. Z tohoto důvodu pro Vás nejvhodnější esence vytestuji a namíchám do aplikační lahvičky k domácímu použití.

„Nemoc není ani krutost, ani trest, ale pouze a jenom oprava; nástroj, kterým si naše vlastní duše posloužila, aby poukázala na naše chyby, aby nás zadržela před většími omyly, které by nadělaly větší škody a aby nás zavedla zpět na cestu pravdy a světla, ze které bychom nikdy neměli sejít“

Edward Bach