Popis metody a jak funguje
„Metoda Kineziologie - One Brain pomáhá hledat v minulosti to, co nás omezuje a co způsobuje naše současné utrpení.“ (Bernascon, 2007).
Různé odmítnuté a potlačené pocity, hlavně pocity strachu, hněvu, viny, zármutku a zatrpklosti určují naše současné reakce a brání nám žít co nejlépe dle našich možností.
Naše víra a postoje tedy náš systém přesvědčení jsou tvořeny našimi zážitky, dobrými i špatnými, vším, co jsme kdy zažili, vším, co jsme kdy řekli, vším, co jsme o sobě slyšeli. Všechno toto je uloženo v naší podvědomé mysli a v buňkách našeho těla. Jsou zde uloženy všechny negativní zážitky z minulosti a má to vliv na naše současné rozhodování, i když si na vědomé úrovni na tyto zážitky nevzpomínáme.
Když se rozhodujeme, ovlivňují tyto zážitky naši emoční reakci a naše rozhodnutí je závislé na tom, jak se v tu chvíli cítíme. Negativní emoce z minulosti blokují naše vnímání v přítomnosti.
„Cílem je vrátit pacientovi možnost volby, o níž se domnívá, že ji ztratil.“ (Bernascon, 2007)
Cílem terapie metodou Kineziologie - One Brain je integrace pravé a levé mozkové hemisféry. Jsou-li přední mozek a pravá mozková hemisféra odpojeny, čili zablokovány, zmocňuje se nás pocit bezmocnosti, ztratí se tvůrčí logika a nejsme schopni správně jednat. Opakujeme stále stejné, staré, destruktivní a neproduktivní reakce. Výsledkem takovéto blokády může být celá řada duševních i fyzických těžkostí, např. alergie, bolesti hlavy a zad, obezita, různé typy závislostí, fóbie, aj., u dětí různé druhy poruch učení, odpor k učení až neschopnost se učit, ale také různé formy neadekvátního, nepřiměřeného chování. Po odstranění této blokády, tj. po jejím vyhledání v buněčné paměti a odstranění vhodnou korekcí získá klient schopnost využívat celý svůj mozkový potenciál a dostane-li se do podobné stresové situace, přestane reagovat (emoce, útěk, útok) a je schopen najít nové způsoby jednání a řešení.
Základní nástroje metody
Jedním z nástrojů metody je využití svalového testu. Využívá se zde skutečnosti, že činnost svalstva je řízena mozkem. Negativní emociální náboj sval oslabuje, pozitivní zpevňuje. Nejdůležitějším důvodem pro využití svalového testu je, že terapeut získává odpovědi z podvědomí. Obchází tak vědomou ochranu, zjišťuje tedy, co skutečně je problém, ne, co si klient myslí, že je problém.
„Vědomé odpovědi neříkají pravdu, kterou jsme popřeli a potlačili ve svém podvědomí. To, co se rozhodneme si zapamatovat a jak se rozhodneme pamatovat, nás omezuje. Vědomé odpovědi vytvoříme tak, abychom vypadali „co možná nejdokonaleji“ – podle našeho momentálního systému přesvědčení.“ Při terapii sval reaguje na terapeutem zadávaný, precizně vypracovaný systém otázek a poskytuje odpovědi „Ano“ – „Ne“ v podobě změny svalového napětí. Při odpovědi „Ne“ je sval oslabený, při odpovědi „Ano“ je pevný.
Druhým základním nástrojem metody je barometr chování. Jak už název vypovídá, jedná se o barometr, který nám ukáže, jak se projevuje způsob chování vychýlený z rovnováhy. Barometr pomocí svalového testu ukáže emoce a pocity, které jsou s daným problémem spojené, ale kterých si klient nemusí být vědom.